GAZİ JANDARMA ALBAY ABDÜLKERİM KIRCA KİMDİR?

 

            Abdülkerim Kırca, 1956’da Suşehri’nde doğdu. Annesi Gümüşhane ili Kelkit kazası Topuzoğlu Ahmet kızı Saadet Hanım, babası Rumeli muhacirlerinden Tevfik Hoca oğlu Hafız Recep Kırca’dır.

 

            İlkokulu Suşehri Cumhuriyet İlkokulu’nda bitirdi. Suşehri Lisesi’ni 1974 yılında bitiren Abdülkerim Kırca, girdiği Kara Harp Okulu’ndan 1978 yılında Jandarma Teğmeni olarak mezun oldu.

 

            Jandarma Genel Komutanlığına bağlı karargâh ve birliklerde çeşitli görevler yapan Abdülkerim Kırca, 10 Nisan 1998’de Antalya-Serik’te PKK’nın Akdeniz Bölgesi’ne yönelik faaliyetlerinin önlenmesi için düzenlenen operasyonu Tim Komutanı olarak yönetti. 12 PKK’lının etkisiz hale getirildiği operasyonda bir kurşunun omuriliğine isabet etmesi sonucu ağır yaralanarak gazi oldu. Bu tarihten sonra yaşamını tekerlekli sandalyeye bağlı olarak sürdürdü

 

            Meriç Hanım’la evli olan Abdülkerim Kırca’nın iki kız evladı vardır. Yaptığı görevlerle ilgili olarak sayısız takdirname ve başarı belgesi alan Gazi Abdülkerim Kırca’ya, 23 Aralık 2004’te düzenlenen bir törenle dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından “Devlet Övünç Madalyası” verilmişti.

 

            Gazi Abdülkerim Kırca 19 Ocak 2009 Pazartesi günü hayata veda etti. Mekânı cennet olsun.